Şükran Tunç – Portfolyosu

Self Portre

Şükran Tunç Kimdir?


Fotoğrafla tanışma hikayem babam ile başladı. Küçük sarı metal bir kutu, işte o zaman sıkıştım kadrajın içine. Uzun yıllar içimde yaşayan fotoğraf aşkını artık dışa vurmanın zamanı gelmişti.

Self portre projesi

Yaşayan Kadınlar Grubu, Eskişehir Fotoğraf Derneği başkanlığım döneminde benim liderliğimde üç sene önce kuruldu. Farklı meslek gruplarından ve farklı yaşlardan kadınlardan oluşan grup, 4 senelik birlikte 4 projeye imza attı. Grubumuz ilk projesinde hayatın her alanında yaşama tutunmuş kadınları fotoğrafladı. İkinci projede ise “Selfportre” başlığında bir sergi hazırladık. Sonrasında ise kadınları şiddete maruz bırakanlara tepki olarak inadına Yaşayan Kadınlar dedik ve bir manifesto etrafında birleştik:

“İnsan olmanın temel haklarından biridir yaşam hakkı. Kadın ya da erkek hiç kimse onun yaşam hakkını elinden alamaz. Önce insanız, sonra kadın. Yaşamın her alanında varız. Her birimiz her sektörde çalışmaktayız. Mühendisiz, doktoruz, ev hanımıyız, öğrenciyiz, anneyiz, memuruz, bankacıyız, öğretmeniz, akademisyeniz, kuaförüz, emekliyiz. Bir her yerdeyiz. Yaşamın her alanında kadının var olduğunu sergilerimizle ortaya koymaya çalışıyoruz. Biz medyada görüldüğü gibi sadece dövülen, öldürülen kadınlar değiliz!”

Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu’nun ikinci sergisi selfportreler, grubun içinden 10 kadının objektiflerini kendilerine doğrultup, kadına dair ne varsa aktardıkları bir sergi. Türkiye’de ilk olarak bir kadın grubunun temel fotoğraf semineri sonrası birleşip sanat düzeyinde işlere imza attıkları bir sergi olma özelliği de taşıyor. 45 Fotoğraftan oluşan sergiye katılan fotoğrafçılar; Ayşegül Çıkıncı, Duygu Deniz, Feyza Bodur, Hülya Avdan, Melis Batır, Özlam Kanat Örneksoy, Sema Omurtak, Solmaz Mercan, Şükran Tunç, Gülbin Özdamar Akarçay.

Proje Koordinatörü ve Küratörü

Yard. Doç. Dr. Gülbin Özdamar Akarçay

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi

Görsel İletişim Tasarımı

Yaşayan Kadinlar - Ekibimiz Şükran Tunç

Şükran Tunç

Şükran Tunç Hakkında

Fotoğrafla tanışma hikayem babam ile başladı. Küçük sarı metal bir kutu, işte o zaman sıkıştım kadrajın içine. Uzun yıllar içimde yaşayan fotoğraf aşkını artık dışa vurmanın zamanı gelmişti.